Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strážnické pomoraví, Baťův kanál

22. 8. 2007

Původně jsem se nemohla rozhodnout, zda se ze Strážnice vydáme na trasu po turistickém značení přes Vnorovy a zpět okolo Baťova kanálu, lodní lanovky a řeky Moravy nebo zda půjdeme po neznačené trase – po polní cestě směrem na Petrov a pak zpět po lesní cestě vedoucí po umělé povodňové hrázi.

Trasu č. 1 („Vnorovskou“) jsem si v době své dovolené prošla v doprovodu syna Radka a obou našich hafanů. Dojmy a foto z tohoto výletu najdete ZDE.

Trasu č. 2 („Petrovskou“) jsem si projela se synem na kole. Nakonec jsme s Ráďou shodně vybrali trasu č.2, protože vedla zejména po polních a lesních cestách a byla tak vhodnější pro naše nohy a psí tlapky.

Strážnické Pomoraví patří díky přirozeně meandrujícímu korytu řeky Moravy k opravdovým přírodním unikátům. Je to jeden z posledních úseků Moravy, kde člověk řeku neupravil drsným napřímením toku.

 

Vhodné podmínky zde nachází především ptáci, kterých zde bylo pozorováno 238 druhů. V přilehlém lužním lese hnízdí jedinečná lesní kolonie téměř 20 párů čápa bílého a volavky popelavé. Dále tady hnízdí např. luňáci, strakapoud prostřední a přilehlé nivní louky jsou jedním z posledních hnízdišť kolihy velké v ČR.

Ze savců patří k nejznámějšímu obyvateli bobr evropský, který se v posledních letech rozšiřuje také do přítoků Moravy. Jeho přítomnost prozrazují nory v březích a ohryzy kmenů podél toků.

Geologické podloží tvoří čtvrtohorní naplaveniny štěrkopísků, které jsou zásobárnou kvalitní pitné vody pro obce a města na Hodonínsku.

Z důvodu ochrany přírody byla oblast vyhlášena přírodním parkem a nově také ptačí oblastí Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví.

 

 

V neděli se na parkovišti ve Strážnici sešlo celkem 10 lidí a 6 psů, z toho 5 chodských psů. Jiná plemena tentokráte reprezentoval pouze náš „skorohusky“ Falko.

 

 

Výletit přijeli:

Eva Š. se synem Filipem a Benem Krosandra

Katka D. s manželem a Aronem Clovis Bohemia

Helena M. s přítelem Jirkou a dcerkou Michalkou a Chillitou Ann Lucato Gold

Eva H. s Amarethy Fidelis et Fortis a Darou

Iveta M. se synem Radkem a Kerberosem Rexem z Gipova a Falkem Euro Oil.

 

 

Prošli jsme zámeckým parkem ve Strážnici a okolo přístaviště jsme se vydali okolo Baťova kanálu směrem k Petrovu. Po chvíli jsme přešli na polní cestu a po ní se dostali až k přístavišti v Petrově. Odsud jsme se vydali po polní cestě k řece Moravě, kde se mohli naši chlupáči okoupat. Zde jsme také udělali delší (tzv. koupací) přestávku. Do vody tentokráte vlezl i náš Fali, i když to bylo jen po bříško a jen proto, aby se napil a ochladil si unavené tlapky.

Poté jsme se vrátili kousek zpět – k povodňové hrázi a pokračovali po lesní cestě až k odbočce na polní cestu vedoucí do Strážnice. Protože začínalo pršet a od Vnorov se hnala bouřková mračna, zrušili jsme plánované koupání psů v říčce Veličce a raději spěchali na parkoviště k autům. Nakonec se přece jen počasí umoudřilo a my jsme mohli výlet zakončit tradičním občerstvovacím posezením v nejbližší hospůdce. Tentokrát to bylo v hospůdce na Strážnickém náměstí.

 

                                                                                                            Iveta M.

Fotky z výletu:

- naše

- od Heleny